Nedávno se mně podařilo sehnat část závitořezného přípravku na Schaublina TL, případně pak na Schaublina TO, a to typ 102-85.200, jedná se o první model kde je nůž přímo na rameni, byla to jen základna, rameno, patrony a držák nože, musel jsem dodělat komplet ozubená kola na M a W, lyru, trny, pouzdra, pružinu, dorazy, vřetenové kola a pojezdovou lištu s vyhazovačem. Místo originálního držáku na kotoučové nože jde samozřejmě nasadit i klasický Tripan 111.
Se zařízením lze řezat vnější i vnitřní, pravé i levé závity do cca 100mm délky a průměr cca 120mm do 3mm stoupání. Součástí jsou výměnné patrony na veškeré druhy závitů, patrony jdou samozřejmě dodělat podle specifikace a požadavků, nicméně základní sada obsahuje veškeré stoupání jak metrické tak palcové. K závitovým patronám o průměru 40mm jsou také výměnné palce, patrony pak umožňují řezání ukončených závitů bez různých výběhů apod. což je velmi šikovné a lze řezat závit až ke stěně, případně pak v dutinách u vnitřních závitů s vyloučením ulomení nože…další výhodou je potom možnost použití víceřadých kotoučových profilových nožů.
Závitové patrony spolu s 14 ks výměnných kol zajišťují vždy vždy kompletní a celé ukončené poměrové číslo 1:1, 1:2, 1:3 atp…..jakmile se tedy nastaví dané stoupání, obsluha se nemusí už starat nikdy o to, aby se trefila zpět do řezu, definován je přesně jak konec, tak i začátek závitu (šneky na identickém hlavovém průměru), nastavením šikmého palce na loži s kalenou nosnou deskou se pak určuje délka a konec řezaného závitu, začátek závitu je dán dorazem ramene do upínacího prvku, vodící tyče, který zároveň tvoří oporu vratné pružiny. Jde o mnohem jednodušší variantu řezání závitů jak na klasickém soustruhu u kterého lze rozepnutím matice řezat jen určitou část stoupání, neboť šroub je shodný pro všechna stoupání a závitové hodinky někdy neumí pomoci. Dalo by se říct, že jde o jednoduché ale velmi efektivní kopírování závitu z matrice do obrobku, na rameno jde upnout také frézovací vřeteno nebo brusné vřeteno, které umožní závit opracovat jiným způsobem.
Na patrony a palce jsem si na 3D tiskárně vyrobil držáky na stěnu z PETG.
Pro pákové upínání je třeba mít objímku zadní části vřetene ve variantě s 50z aby bylo možné zároveň použití kleštin, objímka je nachystaná na průměr 52mm, provedl jsem tedy dodatečné odvalení ozubení na plovoucím trnu. Možné je také jen osazení zadní části vřetene volnými koly a to buď ve variantě s 40, nebo s 50 z kolem (jiná tabulka na skladbu kol).
pár ukázek příkladů práce s tímto přípravkem, je to pěkná historická klasika https://www.youtube.com/shorts/6-YU-6ZII30
Přečtěte si také :
Hezké příslušenství k ručním soustruhům řady 102-TO a 102-TL s katalogovým číslem 102-55.500. Up ...
Projekt nožových hlav Tripan 102-46.300 modelu 111 pro soustruhy řady 102 TO , 102 TL a 102N-VM ...
Výroba úhlových držáků Tripan 111 s otvorem 20mm. Možno kombinovat s úhlovými PCM držáky, případ ...
Revolex pro Schaublin 102. Revolex je čtyřnožová revolverová hlava pro Schaublin 102, byla dodáv ...
Projekt kopie originální posuvné lunety k závitořezným soustruhům SV102-VM a 102N-VM. Lunetu jse ...