Taková malá zakázečka, která by nestála ani za řeč, ale proč se o ní zmiňuji? V případě kopírování původního vymezovacího klínu je výroba snadná, tady bylo ovšem potřeba klín vyrobit zcela nový bez možnosti změřit si ten původní. Jak jsem měl možnost zjistit a velice mne to udivilo, na několika suportech, které jsem kvůli tomu proměřoval byly rozdílné úhly těchto vymezovacích klínů !
Základním problémem je tedy zjištění daného úhlu vymezovacího klínu u konkrétního suportu pokud původní vymezovací klín zcela chybí. Možná to bude někoho zajímat a tak to popíšu a vyfotím.
Jak tedy na to? Nejprve je potřeba za pomoci sinusového pravítka a koncových základních měrek změřit úhel šikminy daného suportu. Sinusové pravítko 100mm se vloží do mezery suportu a založí vhodnou měrkou na jedné, té širší straně v mém případě tam vlezla měrka 4mm, do zbylé štěrbiny se vkládáním složených měrek nic nezjišťuje, ale pouze se rozpírá druhý konec sinového pravítka tak, aby byl bez vůle. V mém případě tam vlezla složená hodnota 3,164mm (měrky 1mm+1,16mm+1,004mm). V podstatě mě ani velikost úhlu nemusí zajímat, protože na těchto dvou hodnotách 4 a 3,164 mm kterými podložím sinové pravítko na kterém bude ležet obrobek při výrobě tu šikminu klínu vyrobím.
Na další fotografii je vidět zaškrabání klínu.
Přečtěte si také :
Tento docela důležitý díl, který čas od času udělám, má oproti původnímu dvojkolu, které se k so ...
Příčná litinová konzola rozšiřuje možnosti frézovacích suportů co se týče upínání materiálu vůči ...
Litina, vyrobené podle originálu, jen hranatější tvary. [caption id="attachment_4307" align=" ...
Předělávka originálního noniusu soustruhu C4, zpřesnění příčného posuvu. [caption id="attachm ...
Další z řady projektů pro soustruh MN80. Je jím šroub příčného posuvu, vyrobený v páru s maticí, ...