Archív kategorie ‘Popis stroje’
V pořadí již několikátým strojem do mé dílny se stala zhruba před půl rokem jedna z model všech kutilů na západ od našich hranic, a to soustruh Schaublin SV 102 VM. Jedná se o úplně první z několika typů závitových soustruhů s výškou osy soustružení od lože 102mm, jak jsou všechny soustruhy Schaublin v typových číselných řadách značeny. Řada 102 byla zdaleka nejrozšířenější a zahrnovala jednak samostatné, neméně oblíbené typy 102 v nezávitové verzi a dále typy 102 VM (Vis-Mére/závit-matka), tedy závitořezná verze s převodovou skříní a centrálním posuvovým šroubem pro automatické řezání závitů a posuvy pro soustružení.
Soustruh pochopitelně prošel časově poměrně náročnou (cca 6 měsíců) a neméně nákladnou GO zahrnující nejenom kompletní rozborku stroje, očištění, vykytování, nového laku, ale také výměnu všech opotřebovaných dílů, uvedení lože a suportů do původní geometrie, výměnu ložiskových skupin, nové elektroinstalace atd.
Musel jsem také, vzhledem k absenci jakéhokoli příslušenství, vyrobit minimálně pro začátek základní příruby vřetene v mnou používaných průměrových řadách univerzálních sklíčidel řady superior, kompletní sadu výměnných ozubených kol, a speciální šnekové kolo posuvů.
Jako třešničku na dortu jsem si vyrobil k původnímu koníku ještě zcela nový dvouosý, směrově a výškově stavitelný koník se zvětšenou pinolou Mk3 a jemným odměřováním posuvu (bude v samostatném článku).
O celkové GO stroje připravuji detailní několikadílný článek, protože jsem při práci také hojně fotil. Nicméně si uvědomuji velký dluh k mému předchozímu projektu soustruhu Leinen, který jsem zcela sobecky odsunul až za Schaublina a tohle bych chtěl napravit a Leinena brzy dokončit.
Typ SV 102 VM se od následujícího typu 102 VM, který je především zmiňován na těchto výborných stránkách liší v mnoha ne nepodstatných detailech. Jelikož jsem soustruh vlastnoručně rozebral a zase „složil“ mohu porovnávat.
Koncepce celého stroje vychází z mohutného litinového podstavce u typu SV je ze tří částí, levá a pravá noha a litinová vana, na rozdíl od novějšího typu, který má tento celek odlit z jednoho kusu. Výhodu spatřuji v první rozložitelné variantě už z toho důvodu, že je s tím lepší manipulace v případě např. přesunu, u GO jsem s jednotlivými díly manipuloval sám, i když jsou poměrně těžké, v součtu to odhaduji na cca 250kg jen podstavce s celkových 600 kg váhy stroje.
V levé noze je potom u typu SV kyvně uložen motor, který svou napíná a přímo pohání vřeteno stroje, pro přehazování rychlostí na řemenicích slouží nožní páka, kterou se motor nazdvihne a přehodí řemen na vřeteníku za pomoci páky vodítek řemene v levé noze. Na první pohled motor jakoby „trčí“ ven. Novější typ má potom v levé noze navíc přídavný dvoustupňový řemenový převod a dále je řešen stejným principem pohonu, jako typ SV. Pravá noha obsahovala elektrovýzbroj, v mém případě jsem ponechal čtyř-polohový přepínač jen jako předvolič otáček dvoustupňového motoru a soustruh spouštím prozatímním tlačítkem přes stykač.
Převodovka a převodová skříň závitových výměnných kol je u obou typů stejná a závitovými koly není řešen posuv pro soustružení, slouží jen a jen pro řezání závitů.
Pro posuvy při soustružení slouží poměrně zajímavý přenos otáček od vřetene na posuvový šroub. Pětizávitový šnek zabírá do bronzového 25 zubého šnekového kola, které je přímo spojené s řemenicí a tato následně přenáší klínovým řemenem otáčky na spodní řemenici, která je v malém reduktoru 1:2 a tento pak vstupuje do převodovky, kde opět šnekovým kolem se dostává na ozubené kolo spojené přímo s posuvovým šroubem. Volba rychlosti posuvu se volí pomocí čtyř stupňů na řemenicích, přičemž řemenice jsou jednoduše zaměnitelné malá nahoře a velká dole, a nebo naopak. Tímto způsobem je dosáhnuto 8 rychlostí posuvu při soustružení.
Vřeteno u mého modelu je typ W 20, přičemž W značí typ kleštiny Schaublin a číslo její průměr válcové části, tento také omezuje její maximální možný průměr upínaného průchozího tyčového materiálu někde kolem 15mm a dále neprůchozího až 19mm.
Masivní posuvový šroub je umístěn uprostřed litinového lože, vypínání automatického podélného posuvu je řešeno na suportové skříni nejen při soustružení, ale také, a to je velmi příjemné, při řezání závitů.
Jako náhrada originálního oleje jsem použil do převodovky, vřeteníku, lázně posuvu a suportu olej OL-J3. Tímto olejem je také mazáno zakrytované lože.
Soustruh se při práci jeví jako opravdu velmi tuhý a stabilní, co mě ale nejvíc potěšilo, je velmi malá hlučnost i při nejvyšších otáčkách.
Barva použitá na tomto stroji je dvousložková polyuretanová v odstínu RAL 6021 (pale green). Protože ke stroji jsem nezískal žádné příslušenství, budu se snažit v průběhu času vyrábět jednotlivé přípravky. Zároveň, pokud by snad někdo měl něco k tomuto stroji, jsem ochoten koupit v rámci kompletace v podstatě cokoli.
PRACOVNÍ ROZSAH STROJE:
- Výška hrotů nad ložem [mm]: 102
- Maximální točná délka [mm]: 500
- Oběžný průměr nad suportem [mm]: 130
- Příčný posuv [mm]: 110
- Podélný posuv malého suportu [mm]: 90
- Šířka lože [mm]: 180
- Celková hmotnost stroje [kg]: 600
- Výkon hl. elektromotoru [kW]: 1,5
- Přední konec vřetene: M 37,6×3
- Vrtání vřetene [mm]: 20
- Otáčky vřetena 12 stupňů v rozsahu [1/min]: 80-2000
- Posuvy 8 stupňů: 0,016-0,117