KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1040837 p1050890 P1050148 sada náhradních dílů k renovaci motoveterána
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘Frézka Deckel FP 1’

Příslušenství k frézkám Deckel nebylo tolik jako například k soustruhům a frézkám Schaublin, přesto vyráběla firma některé zajímavé kousky, mezi které patří také nástrčná úhlová hlava použitelná jak na řadě FP1, tak FP2.

 

uhlový vřeteník Deckel 2031

uhlový vřeteník Deckel 2031

uhlový vřeteník Deckel 2031

Hlava se nasazuje na plně vysunutou pinolu vertikálního vřetene o průměru 70 mm a dělalo se buď jako model s Mk4 nebo s ISO 40. Na mých frézkách FP1 mám varinatu vertikálních hlav s Mk4, nicméně kompletní trám s vertikální hlavou z modelu FP2 kde už se převážně používala varianta s ISO40 jde na FP1 nasadit.

 

uhlový vřeteník Deckel 2031 na hlavě z FP2

uhlový vřeteník Deckel 2031 na hlavě z FP2

V úhlové hlavě je použitý kužel Mk2 (k nejstarším ještě válečným modelům se dělal s Mk1), předpoklad je užití přímých kleštin ve spojení s drážkovacími frézami, obrábění vertikálně umístěného dílce, nedostupných ploch, frézování matic ve spojení s přístrojem na šroubovice FVSP, který marně léta sháním, ozubených hřebenů díky válcovitému ukončení vřetene vystupujícího z litinového bloku, atp.

 

uhlový vřeteník Deckel 2031

uhlový vřeteník Deckel 2031 na hlavě z FP2

Deckel 2031

 


 

Přesný, tuhý a kompaktní dvouose naklápěný otočný stůl z produkce Friedrich Deckel, který se dodával od roku 1972, jako volitelné příslušenství k frézkám řady Deckel FP 1 a Deckel FP 2 s označením modelu 2037. Stůl se vyznačuje kvalitním zpracováním, šnekovým převodem poháněnými dvěma osami, kdy je schopna obsluha poměrně přesně nastavit požadovaný úhel pro následné obrábění bez zdlouhavého doklepávání.

Průměr otočného stolu je pak klasických 380mm s drážkami T12, s poměrem 1:90, stejně jako běžného otočného stolu montovaného na stůl modelové řady 6017, samotný šnek rotace pak obsahuje již kombinaci stavitelného úhlového nonia pro odečítání nepravidelných úhlů a výměnného dírkového kotouče pro nepřímé dělení. Kombinace těchto dvou věcí pak je vylepšením oproti klasické vertikální děličce, kde nonius úhlového dělení a dírkový kotouč bylo nutné přehazovat. Dělení po 1´.

Šnek náhonu jde jednoduše vyřadit, a na spodní straně stolu se nachází aretační pole s kuželovými drážkami a 24 zuby na obvodu. Průchozí otvor 41 mm s dorazovým osazením o průměru 63 mm k montáži výměnných přírub s univerzálními hlavami a vložky pro standardní kleštinové upínání Deckel. Dopředu a dozadu je naklopení v rozsahu 15° a doleva, doprava 45°.

V případě užití stolu pro modely frézek FP1 je pak ideální v kombinaci s rychloběžnou hlavou s proslouženým trámem, tak, jak mám osazeno na výše uvedených fotkách. V zásadě se dá stůl používat v horizontální poloze pořád (mám tak osazeno nastálo) bonusem je potom možnost obrábění ve všech polohách.


 

Dalším strojem ,který jsem získal do svého strojního parku se stala nástrojařská frézka Deckel FP1 , MkI, která vzhledem k svému výrobnímu číslu 22 276 je o něco málo starší sestřičkou mnou generálkované, a prakticky cela identické frézky  Deckel FP1 , MkI – No. 22 418, které jsem se intenzivně věnoval před necelým rokem. Nový přírůstek v popředí…

 

Deckel FP 1 MkI. No. 22 276

S touto frézkou jsem získal větší množství příslušenství, jakým byl pevný stůl, přímá vertikální hlava, druhý náklopný stůl, dělička s ramenem, sadu originálních kleštin a otočný stůl. Opět jsem provedl, tak jako vždy, rozebrání stroje do prvočinitelů, jejich kontrolu, očištění, výměnu opotřebovaných součástí, poškozených šroubů, ložisek, pouzder. Kompletní geometrické zaškrabání všech XYZ vedení,  kdy zejména vedení Z bylo značně opotřebováno s rozdílem praktických 0,05 mm rozdílu od střední a horní části. Kompletní repasí prošlo čerpadlo chlazení, vertikální hlava, křížový ovladač. Neskutečně vyběhaný šroub osy Z, která je u tohoto typu frézek značně namáhaná jsem musel vyrobit nový. V ose X byl přebroušen stůl, vedení a prizmata slícována na barvu. Všechny díly byly očištěny do základního kovu a po vykytování a vybroušení jim byl poskytnut zcela nový kabátek nástřikem mé oblíbené 2K PUR barvy v odstínu RAL 6021 pale green čímž se staly obě frézky od sebe prakticky nerozeznatelné. Všechny tyto operace, které nezahrnují ještě instalaci digitálního odměřování jež je teprve na cestě a krycích měchů, zabralo takřka 400 hod.práce.

Frézka bude využívána především v horizontálním provedení, ale díky zaměnitelnému identickému příslušenství není problém během chvíle přestavit oba modely do rozdílné kombinace horizontálního/vertikálního provedení s pevným nebo tříosým stolem. Za zmínku stojí také fakt, že obě frézky spolu se strojem Schaublin 102VM stojí na pouhých 6m2 pracovní plochy a i tak jde na nich pohodlně, v jedné osobě, pracovat.

 

původní stav, dovoz

 

 

stříkání volných dílů

 

 

ukázka zaškrabané čelní strany rybiny osy Z

 

 

ukázka škrabání šířky vedení osy Z

 

 

skládání sloupu a osy Y

 

 

výroba nového šroubu osy Z

 

 

barva pro opis suportu osy Z

 

 

zaškrabaný suport osy Z a instalovaný nový šroub

 

 

detail zaškrabání lůžka měrek osy X

 

 

instalace suportu os XZ

 

 

instalace osy X/svislého stolu

 

 

boční pohled

 

 

detail horizontální hlavy

 

 

boční pohled

 

soubor strojů

 

 

 


 

Zcela nedávno se mě podařilo získat další stroj do mé malé příruční čistější dílny a tím je univerzální nástrojářská frézka Deckel FP 1. Tento stroj se řadí mezi jedny z nejvyhledávanějších dílenských strojů klasické konstrukce především v Evropě a firma Friedrich Deckel jej vyráběla v této velikosti postupně v modernizovanějších verzích od čtyřicátých let dvacátého století.

 

 

Nástrojařská frézka Deckel FP1 model MkI.

Konstrukce stroje byla ve své době tak dokonalá, že ji okopírovali více či méně zdařile postupně všechny strojírenské podniky na světě, včetně našich velmi dobře známých frézek TOS v řadách FN. Unikátní byl hlavně křížový ovladač posuvů X/Z, který umožňoval obsluze jednou pákou krátkým pohybem měnit směry posuvů a navíc tyto zapínat zároveň současně a dále náhon vertikální a obrážecí hlavy širokým ozubeným kolem.

Konstrukce stroje z jedné z prvních modelů je  tak jednoduchá, že některé funkční prvky jakými jsou například pouzdra hřídelí noniusů byly vyrobeny bez zajišťovacích prvků jen s uložením s přesahem, přitom z menší námahou demontovatelná. Během druhé světové války se tyto stroje dostaly pochopitelně do výroby zbrojovek v Čechách a na Moravě. Číst dále….. »

Na podzim a závěrem roku 2013 jsem se věnoval intenzivně generální opravě nového stroje do mé dílny, kterým je nástrojařská frézka Deckel FP 1 v prvotní variantě Mk I. z roku 1941. Tato vynikající a precizní frézka je velikostně frézařskou sestřičkou ke stroji Schaublin SV 102 VM, který jsem dělal cca před rokem. Stroj je těsně před dokončením a jakmile bude hotový, tak jej tady na stránkách odprezentuji včetně postupu při GO.

 

 

výměnná kola/stroj těsně před dokončením GO

U tohoto prvotního modelu fy. Deckel, který měl označení Mk I. byly použity pro posuvy X a Z stolu výměnná kola, která ve čtyřech párech vždy o osové rozteči 75 mm tvoří celkem 8 rychlostí posuvu a ve spojení s dvourychlostním motorem dalších 8. Celkem je tak možno použít nezávisle na otáčkách vřetene 16 rychlostí posuvu v rozsahu 10 mm/min až 360 mm/min.

 

 

výměnná kola posuvů frézky Deckel FP 1

Varianta Mk II. má potom již na místě výměnných kol vestavěnou převodovku pro posuvy a tím se také liší od typu Mk I. Jelikož tato ozubená kola u stroje chyběla, byl jsem je během GO nucen vyrobit. Výměna je zjednodušena dobrým přístupem k hřídelím a také jednoduchými unášecími kameny zapadajícími do protikusů hřídelí. Nevýhodou je potom nutnost nastavení těchto zámků kol vůči hřídelím na stroji proti sobě, k čemuž potom slouží ruční kolo na zadní straně frézky.

 

 

detail posuvových kol

Původní ozubená kola mají hodnoty zubů 19, 27, 35, 45, 55, 65, 73, 81, zachoval jsem stejné hodnoty až na 27 a 73, kterou jsem změnil na 28 a 72, protože jsem neměl výměnné kolo do odvalovky na  prvočíslo 73.

 

 

příklad různých stupňů se stejnou roztečí

sestavy jsou potom takové:

19+81 nebo 81+19

28+72 nebo 72+28

35+65 nebo 65+35

45+55 nebo 55+45

 

 

detail stromečku ozubených kol