Archív kategorie ‘OSTŘENÍ V PRAXI’
Takhle nějak se opravují strojní výstružníky, respektive jejich řezné kužely, kdy po několikerém přebroušení řezného kužele dojde k jeho zvětšení na délku větší než dle geometrie břitu výstružníků. Tento způsob je vhodný právě u nástroje se středícím důlkem, kdy je velmi důležité tento středící důlek na čele zachovat. Můžeme takto opravit též vylomený či vyštípnutý břit na řezném kuželu l1. U nástrčných výstružníků se pochopitelně odbrušuje celé čelo.
Jelikož délka kalibrovací části l2 bývá poměrně velká není tato úprava větším problémem. Na obrázcích jsou takto opravené strojní výstružníky 20 H7 a 25 H7, kdy je vidět nakulato odbroušená přední strana nástroje se zachováním středícího důlku a nový základní řezný kužel prozatím bez zábřitu.
V případě použití dělícího kotouče u staršího typu dělící hlavy (v článku na obrázcích je vyfocen základní dělící kotouč 24 dílů) je poměrně složitá manipulace s originální zarážkou dělícího kotouče, která kuželovým trnem zapadá přes pružinu do drážek dělícího kotouče. Manipulace s ní je poměrně nešikovná, jelikož jsou potřeba k otáčení dvě ruce, jedna, která točí s vřetenem a druhá která musí zvednout kuželový trn.
Malou fintu, jak si uvolnit jednu ruku, kterou tak můžeme bez přestání držet na podélném posuvu jsem vyfotil do tohoto článku. Je to opravdu velice pohodlný způsob, jak si ulehčit broušení pomocí dělícího kotouče v dělící hlavě, když už ho mermomocí chceme využít. Jasně, je to velmi rychlý způsob, jak brousit čelní břity stopkových nebo nástrčných fréz . Zejména potom fréz s malým počtem zubů.
Trik spočívá ve využití univerzální podpěry umístěné na dělícím přístroji, která plní funkci dorazu, přitom se samočině odklápí při otáčení „volným“ směrem. Směr otáčení můžeme pochopitelně volit podle toho, na jakou strnu univerzální podpěru otočíme, je to pouze na zvyku.
Další veliká výhoda tohoto způsobu je to, že můžeme díky výsuvu univerzální podpěry velmi přesně nastavit naklopení čelního břitu vůči rovině broušení.
Jako velmi důležité považuji co nejmenší, takřka minimální vyložení ramen univerzální podpěry kvůli možnému pružení. Pokud je toto vyložení minimální, tak je doraz dělícího kotouče na palec univerzální podpěry opravdu tvrdý a pevný.
Díky výklopnému palci univerzální podpěry získáme tedy jakousi řechtačku volnou ve směru otáčení s pevným dorazem na jednu plochu dělící drážky. Rychlé, přesné, elegantní řešení o hodně lepší jak originální zarážka děličky. S touto tzv. řechtačkou je radost pracovat, ostatně jak to funguje je poměrně jasné z fotografií.
V souvislosti s tímto článkem bych chtěl upozornit na jednu velice důležitou zásadu přímkového broušení čelních břitů stopkových fréz malých průměrů. Jakmile budu mít více času, tak to zpracuji i s fototutoriálem krok za krokem. není to sice zas až tak veledůležitá věc, ovšem u jednoho typu fréz zcela zásadní.