KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1050202 P1050057 p1060070 P1040964
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘OSTŘENÍ V PRAXI’

Takhle nějak se opravují strojní výstružníky, respektive jejich řezné kužely, kdy po několikerém přebroušení řezného kužele dojde k jeho zvětšení na délku větší než dle geometrie břitu výstružníků. Tento způsob je vhodný právě u nástroje se středícím důlkem, kdy je velmi důležité tento středící důlek na čele zachovat. Můžeme takto opravit též vylomený či vyštípnutý břit na řezném kuželu l1. U nástrčných výstružníků se pochopitelně odbrušuje celé čelo.

Jelikož délka kalibrovací části l2 bývá poměrně velká není tato úprava větším problémem. Na obrázcích jsou takto opravené strojní výstružníky 20 H7 a 25 H7, kdy je vidět nakulato odbroušená přední strana nástroje se zachováním středícího důlku a nový základní řezný kužel prozatím bez zábřitu.

opravený výstružník 20 h7

opravený výstružník 25 H7

strojní stopkový výstružník s kuželem

 


 

V případě použití dělícího kotouče u staršího typu dělící hlavy (v článku na obrázcích je vyfocen základní dělící kotouč 24 dílů) je poměrně složitá manipulace s originální zarážkou dělícího kotouče, která kuželovým trnem zapadá přes pružinu do drážek dělícího kotouče. Manipulace s ní je poměrně nešikovná, jelikož jsou potřeba k otáčení dvě ruce, jedna, která točí s vřetenem a druhá která musí zvednout kuželový trn.

 

 

 

dělička s dělícím kotoučem a podpěrou jako řechtačka

 

Malou fintu, jak si uvolnit jednu ruku, kterou tak můžeme bez přestání držet na podélném posuvu jsem vyfotil do tohoto článku. Je to opravdu velice pohodlný způsob, jak si ulehčit broušení pomocí dělícího kotouče v dělící hlavě, když už ho mermomocí chceme využít. Jasně, je to velmi rychlý způsob, jak brousit čelní břity stopkových nebo nástrčných fréz . Zejména potom fréz s malým počtem zubů.

Trik spočívá ve využití univerzální podpěry umístěné na dělícím přístroji, která plní funkci dorazu, přitom se samočině odklápí při otáčení „volným“ směrem. Směr otáčení můžeme pochopitelně volit podle toho, na jakou strnu univerzální podpěru otočíme, je to pouze na zvyku.

 

 

 

umístění podpěry na jednu stranu dělícího kotouče 24z

 

Další  veliká výhoda tohoto způsobu je to, že můžeme díky výsuvu univerzální podpěry velmi přesně nastavit naklopení čelního břitu vůči rovině broušení.

Jako velmi důležité považuji co nejmenší, takřka minimální vyložení ramen univerzální podpěry kvůli možnému pružení. Pokud je toto vyložení minimální, tak je doraz dělícího kotouče na palec univerzální podpěry opravdu tvrdý a pevný.

 

 

 

originální zarážka na děličku BN 102

 

Díky výklopnému palci univerzální podpěry získáme tedy jakousi řechtačku volnou ve směru otáčení s pevným dorazem na jednu plochu dělící drážky. Rychlé, přesné, elegantní řešení o hodně lepší jak originální zarážka děličky. S touto tzv. řechtačkou je radost pracovat, ostatně jak to funguje je poměrně jasné z fotografií.

 

 

 

vyklopení palce podpěry při otáčení

 

palec doražený na stěnu dělící drážky

 

V souvislosti s tímto článkem bych chtěl upozornit na jednu velice důležitou zásadu přímkového broušení čelních břitů stopkových fréz malých průměrů. Jakmile budu mít více času, tak to zpracuji i s fototutoriálem krok za krokem. není to sice zas až tak veledůležitá věc, ovšem u jednoho typu fréz zcela zásadní.

 


 

V úvodu nejprve vysvětlím co je konvexní (latinsky convexus – vypouklý, vypuklý) tímto termínem se označují takové plochy, které jsou vyklenuté směrem ven. Opak konvexního tvaru je konkávní (concavus – vydutý) a je to naopak plocha, která je vypouklá směrem dovnitř.
Proč broušení vypouklou stranou kotouče? Vypouklou stranou brusného kotouče brousíme ty plochy, které není možné brousit přímkově, tedy všechny plochy, které probíhají ve šroubovovici a zároveň jsou zaoblené. Typickým zástupcem takové plochy je čelo stopkové frézy nebo šroubovitý závitník do slepého otvoru. Postavení kotouče při ostření vypouklou stranou se v tomto případě upravuje vůči stoupání šroubovice v přímé závislosti na průměru brusného kotouče a hloubce ostření (hloubka ostřeného čela).

pohled na broušení čela odvalovací frézy vypouklou stranou brusného kotouče

Dále jsou to nástroje, které sice probíhají ve šroubovici, ale nejsou zaoblené a to jsou například odvalovací frézy. Postavení kotouče vůči ostřenému nástroji, pokud není úhel šroubovice příliš veliký, není nutno měnit a brusný kotouč vetšinou může zůstat rovnoběžně s osou broušeného nástroje. Číst dále….. »