Deckel S1 je typ malé, kompaktní nástrojové brusky-ostřičky, který se svojí koncepcí vymyká standardním konvenčním bruskám na ostření nástrojů. Model vychází přímo ze závodu Deckel, kde bylo tohoto typu užíváno pro ostření a údržbu nástrojů ve zvlášť přesném provedení, samotná bruska pak svou polovinou obsahuje také model S0, který se primárně dodával k modelům gravírovacích frézek GL, GK k broušení jednobřitých nástrojů. Po několikaletém vývoji byla proto tato bruska uvedena i na volný trh, kde ve své době patřila mezi opravdovou světovou špičku, z modelu S1 vychází dále modernizované typy S5 a S11 obsahující další posun v modulárnosti stroje jako je posuvný sloup s brusným vřeteníkem, který navíc dostal oproti modelu S1 i možnost naklápění a také opět jak u modelu S1 geniální a modernější sinový systém rotace nástroje odvozený od posuvu suportu.
Tuhle konkrétní brusku jsem získal bez vybavení, ovšem ve velmi dobrém stavu, základní dělící hlavu a dělící kroužky jsem měl již z dřívějška a tak nezbylo, než doufat, že se mě příslušenství podaří časem sehnat za rozumnou cenu, neboť tento Deckel S1 je velice oblíben především v Německu a jakékoli vybavení k této brusce je sice zaplatitelné, ale prakticky nesehnatelné.Dlužno dodat, že než jsem sehnal kompletní příslušenství včetně skříně, tak to trvalo bezmála 3 roky, nicméně se podařilo a mohl jsem tak naplno využít celý potenciál stroje.Ač stroj vypadá osahaně, tak veškerá vedení byla řádně udržována a mazána, včetně vřeten, které chodí i ve zvýšených otáčkách 7,500 naprosto klidně a hlavně tiše. Základ stroje tvoří litinový odlitek tuhé skříně, ve které je umístěn pohon vřetene, elektroinstalace a ve spodní části pak ventilátor odsávání brusného prachu s lapačem jisker. Stroj má pak ve vrchní části vytvořenu manšestrem hoblovanou základní rovinu s T drážkou, která slouží k upnutí vřeteníku a dále pak samotného unikátního křížového suportu s vedeními v broušených V lištách s vymezením kalenými válečky. Díky tomuto uspořádání tak vedení klade nulový odpor. Při správném seřízení pak musí být bruska perfektně vyvážena, jinak je schopno vedení ujet na stranu spádu.Veškeré vedení suportů, pohyblivých částí, rotujícího vřetene a dokonce i pinoly koníka je chráněno jednak skládanými harmonikami a nebo kovovými vložkami s filcem. Samotný suport pak má neuvěřitelné možnosti nastavení os vůči pevnému vřeteni s brusným kotoučem. Celkové zpracování je naprosto perfektní a ovládání intuitivní, nicméně i pro již zdatnější brusiče a nástrojaře je třeba perfektně znát možnosti a nastavení brusky a v neposlední řadě taky kompletního příslušenství obzvláště při broušení vícebřitých rotačních nástrojů s nuceným náhonem, kdy nástroj nemusí být tvar válce, ale může jít o kombinaci několika proměnlivých kuželů (typicky ruční, nebo komorový výstružník). Nastavení břitů vůči nástroji(brusný kotouč) pak usnadňuje typicky Deckelovské hranolovité tvary a množství rovin kolmých, nebo rovnoběžných s osami rotace nástroje a obrobku. Systém upnutí do T drážek pak umožňuje i vysloveně netypické variace, jako je upnutí vzduchové brusné pinoly Chevalier, kterou jinak provozuji na brusce BN 101.
Pár fotek z dovozu před ustavením…Protože velmi rád sbírám stroje tohoto typu a hlavně této značky, pořídil jsem začátkem roku další S1 , protože nepotřebuji už žádné příslušenství, byla tahle bruska (vpravo) z Německa za pusu…
Přečtěte si také :
Výroba přímé konzoly, trámce pro děličku a svěrák pro brusku Deckel S1 obrazem... Tohle je můj v ...
V rozšířeném příslušenství k bruskám Deckel mně bohužel chybí originální nástrojařský svěrák na ...
Další díl, který mě chyběl do kompletace příslušenství pro nástrojové brusky Deckel S1 byl speci ...
V rozšířeném vybavení příslušenství Deckel S1 se nachází kola 44/70 v šikmém provedení, které sp ...
Další kus do sbírky k mé první nástrojové brusce Deckel jsem sehnal začátkem roku 2021 a za vyda ...