Zvyšování produktivity práce, snižování vlastních nákladů i zlepšování jakosti výrobků vyžaduje vedle splnění jiných předpokladů ve značné míře velké odborné znalosti pracujících. Jen zdatný řemeslník s dobrými odbornými znalostmi může používat, po případě sám vytvářet nové pracovní postupy, nástroje nebo přípravky. Během první Gottwaldovy pětiletky vzniklo na našich závodech mnoho nových pracovních method navržených a uskutečněných dělníky. Mnoho dělníků se stalo úderníky, kteří nejen využívali pracovních method stachanovců, ale sami nad prací přemýšleli, nalézali nové účinnější pracovní methody a používali jich nejen sami, ale prostřednictvím stachanovských škol učili jim ostatní pracovníky závodu.
V soutěži o nejlepšího pracovníka vyrostli nám noví lidé, kteří ve značné míře začali zpevňovat výkonové normy a tyto nové normy ještě vysoko překračovali. Vyrostli nám úderníci typu Václava Svobody, Karla Doutnáče, Belšána a řady jiných.
Mistr Belšán z národního podniku TOS Čelákovice dosáhl velkých úspěchů ve své dílně tím, že zavedl a uplatnil stachanovské zkušenosti sovětského inženýra Kovaljeva. Iniciativa mistra Belšána má zvláštní význam proto, že dovedl metodu ing. Kovaljeva, která vznikla v Sovětském svazu v textilním průmyslu a u nás je v tomto průmyslovém odvětví zaváděna, aplikovat na kovodělný průmysl a uplatnit ji v závodě, jehož provoz měl charakter maloseriové, někdy i kusové výroby.
Václav Svoboda se neustále snažil uplatňovat zkušenosti sovětských pracujících na svém pracovišti. Zlepšoval svou práci a přitom dokázal sloučit čtyři operace do dvou, používáním záporného úhlu čela u soustružnického nože zvýšil řeznou rychlost při soustružení z 22 m na 629 m za minutu, změnou technologického postupu a odstraněním některých úkonů začal pracovat na čtyřech strojích. Dosavadní normu začal trvale plnit na 1200 % a zpevněnou normu překračoval o 350 %. Skvělá bilance práce úderníka Svobody, která záležela v tom, že splnil celou pětiletku za 1 rok, byla výsledkem jeho vysokého politického uvědomění, jeho pracovního nadšení a houževnatého úsilí o rychlejší splnění stanovených úkolů.
Po příkladu s. Svobody začaly další desítky a stovky úderníků a zlepšovatelů přemýšlet o své práci a stále více uplatňovat sovětské zkušenosti.
Úderníci svou prací úplně vyvrátili předsudek kapitalistické výroby, že výrobu a produktivitu práce v dnešní době lze zvyšovat jen zaváděním nových strojů a zařízení. Úderníci dokázali, že i bez nákladných investic lze velmi podstatně zvyšovat produktivitu práce, dokázali, že na dosavadním strojním zařízení lze přemýšlením a realisováním zlepšovacích námětů vyrábět více, než vyráběli kapitalisté. Úderníci byli lidé, kteří definitivně zúčtovali s kapitalistickými pracovními methodami, kteří ve své denní práci začali důsledně uskutečňovat heslo o ovládnutí techniky. Politickým projevem tohoto úsilí byly údernické směny, které odpracovávaly na počest událostí a výročí důležitých pro dělnickou třídu.
První údernickou směnu odpracoval vrtač Jan Brzobohatý ze závodu Zbrojovka Brno, závod Jana Švermy, na počest 60. narozenin ministra Gustava Klimenta. Byl rozhodnut překročit hranici 500 % denního výkonu. Na základě studie vlastní práce v období příprav na údernickou směnu uskutečnil řadu zlepšení v organisaci práce a pracoviště, v technologických postupech, přípravě práce a pod. Při jedné operaci na určité součásti musel podle starého technologického postupu provést 49 pracovních úkonů. Po zlepšení vykonával touž operaci v 16 pracovních úkonech. Při údernické směně dosáhl výkonu 512,5 %.
Úderník Ladislav Krejčí z národního podniku I. brněnská strojírna, závod Klementa Gottwalda, odpracoval jako druhý v republice údernickou směnu. Novým pracovním postupem, novou organisací práce obrobil za 8 hodin 52 součástí místo původně předepsaných 7,35 a dosáhl tím výkonu 706,5 %, aniž překročil předepsanou toleranci a jakost obrobení.
Úderník Karel Kyzlink z národního podniku Zbrojovka Brno, závod Jana Švermy, se zabýval broušením součástí malých průměrů. U nás v Československu jsme je neuměli obrábět a museli jsme je dovážet ze Švýcarska. Brusič Karel Kyzlink navrhl speciální podpěru (lunetu), jejíž pomocí se mu podařilo obrousit kontrolní měřicí drátek průměru 0,035 mm v toleranci až 3 tisícin milimetrů s ovalitou v desetitisícinách milimetrů. Jeho vynikající schopnosti potvrdila údernická směna, kterou odpracoval na počest přejmenování závodu a při níž dosáhl při broušení součástí malých průměrů 1320 %.
Velký význam v rozvoji socialistického soutěžení měly mládežnické brigády. Svazáci z Libčic a Myjavy ukázali svým příkladem všem pracujícím cestu, jak vytvářet novou pracovní morálku, prodchnutou již prvky socialistického vlastenectví. Více než 2000 mládežnických úderek v r. 1949 v kovoprůmyslu je toho důkazem.
Jednou z důležitých forem socialistického soutěžení byly úderné brigády, které byly organisovány po vzoru komplexních brigád, uplatňovaných v Sovětském svazu od r. 1948. V rámci této methody socialistického soutěžení utvářela se nová forma úzké spolupráce techniků s dělníky, uplatňoval se svazek mezi theorií a praxí. V údernických brigádách se sdružovali úderníci, novátoři, mistři, technici, inženýři a mnohdy i vědečtí pracovníci a spojenými silami usilovali především o to, jak odstranit úzké výrobní průřezy.
V národním podniku Tesla v Karlině splnilo jedno oddělení úkoly stanovené na měsíc jen na 68,8 %. Průzkumem se zjistilo, že příčinou nízkého plnění byly jednak některé výrobní obtíže a překážky, jednak technické nedostatky v konstrukci výrobků. Úderné brigádě složené ze seřizovače, mistra, vedoucího technické kontroly a vedoucího nářaďovny se v krátkém čase podařilo celou otázku vyřešit, zavést nové pracovní methody výroby a zajistit tak, že již druhého měsíce byl plán v tomto oddělení splněn na 100 %.
Úderná brigáda v První brněnské strojírně si vytkla za úkol zvýšit řeznou rychlost zavedením nových pracovních method při vrtání, soustružení a čelním frézování o 50 % nad dosavadní závodní průměr.
Osm úderných brigád v Královopolské strojírně zrychlilo průběh výroby na některých pracovištích až o 50 %.
Úderné brigády se zapsaly zlatým písmem do historie budování socialismu v naší vlasti.
Nejdůležitějším rysem stachanovských method práce je zvyšování technických vědomostí v kursech závodní školy a v stachanovských školách. V stachanovských školách sami stachanovci vykládají dělníkům, jak organisují svou práci, jak dosahují vysoké produktivity. Jsou to školy, v nichž předávají nejlepší pracovníci své vlastní zkušenosti nebo v nichž si pracovníci vzájemně své zkušenosti vyměňují. Stachanovskými školami prošlo již tisíce pracujících, z nichž mnozí získané novátorské methody ve své práci uplatňují. Stali se z nich úderníci, kteří své zkušenosti předávají dále, a tím vytvářejí podmínky, aby všichni pracující ovládli a využili výrobního zařízení.
Z uvedených příkladů vidíme, jak velké jsou možnosti při zvyšování produktivity práce, při zlepšování jakosti výroby a snižování vlastních nákladů ve všech výrobních oborech.
Abychom se molili aktivně zúčastnit zhospodárnění výroby, musíme po vzoru našich a sovětských úderníků zvyšovat a prohlubovat svoje technické a ekonomické znalosti.
Přečtěte si také :
Stachanovské pracovní methody na frézce Stachanovské pracovní a organisační methody vyžadují uvě ...
Zajímavé počtení z "nástrojaře speciálních měřidel" Outrata, Deiss r. 1956 ORGANISACE MEZD VE ...
Tento článek byl napsán v roce 1950 ing. Dejmkem a popisuje vývoj frézovacích strojů a nástrojů ...
Kalení oceli má největší význam ze všech výkonů tepelného zpracování. Kalením se nazývá ohřev so ...
Zakalená ocel je křehká a náchylná k praskání. Aby se úrověň vnitřníhi pnutí snížila a zlepšila ...