V tomto článku jsou popsány všechny doprovodné chemické prvky vyskytující se v ocelích. Jsou popsány jejich příznivé i negativní vlivy na vlastnosti všech druhů ocelí.
Uhlík
ŠKODLIVÉ PRVKY: Síra, Kyslík, Fosfor, Dusík, Vodík, Arsen, Antimon, Olovo, Cín
PROSPĚŠNÉ PRVKY: Mangan, Křemík
SLITINOVÉ PRVKY:Mangan, Chróm, Nikl, Molybden, Vanad, Wolfram, Křemík, Hliník, Bór, Cér, Kobalt, Měď, Niob a Tantal
Uhlík (C)
- má podstatný vliv na vlastnosti ocelí, ovlivňuje pevnost, tvrdost, kalitelnost (s rostoucím C pevnost stoupá, ale klesá plasticita a houževnatost)
ŠKODLIVÉ DOPROVODNÉ PRVKY
Síra (S)
- dostává se do oceli z rud a z paliva. Tvoří sulfidy. Oslabuje soudržnost austenitických zrn – křehkost při teplotách tavení eutektika (oblast tváření zatepla). Má ale příznivý vliv na obrobitelnost (přidává se do automatových ocelí)
Kyslík (O)
- záleží na formě, ve které je O přítomen. Rozpuštěný v Fe zvětšuje tvrdost a křehkost za teploty okolí.Zvyšuje náchylnost ke křehnutí při stárnutí a k bodové korozi, nepříznivě ovlivňuje vrubovou houževnatost (anizotropie tváření)
Fosfor (P)
- náchylný k odměšování (segregaci) z taveniny a sklon k sekundární segregaci. Vyvolává popouštěcí křehkost, zhoršuje vrubovou houževnatost, sklon k lámavosti zastudena, zhoršuje tvařitelnost.
Dusík (N)
- dostává se z pecní atmosféry. V nelegovaných a nízkolegovaných ocelích zvyšuje výskyt mezikrystalické koroze pod napětím. Je příčinou náchylnosti ke křehnutí po tváření. Má ale i prospěšné vlastnosti – BH oceli.
Vodík (H)
- větší přítomnost způsobuje vodíkovou korozi. Dostává se do oceli při výrobě a pohlcením při svařování. Při teplotě okolí snižuje mez pevnosti, tažnost. Odstraňuje se žíháním.
Arsen (As)
- zvyšuje popouštěcí křehkost, zhoršuje svařitelnost, odstraňuje se žíháním.
Antimon (Sb)
- zhoršuje vrubovou houževnatost.
Olovo (Pb)
- mechanické vlastnosti nemění, má příznivý vliv na lámavost třísek.
Cín (Sn)
- zesiluje křehkost po pájení, způsobuje trhliny.
PROSPĚŠNÉ DOPROVODNÉ PRVKY
Mangan (Mn)
- zvyšuje pevnost a tvrdost při malém snížení tažnosti. Má vynikající desoxidační účinek (afinita k O), je obsažen ve všech ocelích. Má rovněž dobrou afinitu k S.
Křemík (Si)
- desoxidační prvek, zvyšuje pevnost a tvrdost, zhoršuje tvařitelnost a elektrickou a tepelnou vodivost.
SLITINOVÉ PRVKY
Mangan (Mn)
- zvyšuje pevnost bez zhoršení plasticity, zvyšuje ale sklon k hrubnutí zrna při překrystalizaci. Snižuje tepelnou i el. vodivost, zvyšuje tepelnou roztažnost. Zvyšuje prokalitelnost ale i náchylnost k popouštěcí křehkosti.
Chrom (Cr)
- zvyšuje prokalitelnost, pevnost, otěruvzdornost, zvyšuje pevnost zatepla, při vyšším obsahu odolnost proti tvoření okují. Zvyšuje odolnost proti korozi (13%), zvyšuje Hc a Br (3%).
Nikl (Ni)
- zjemňuje krystalizaci, zvyšuje mez kluzu, zajišťuje velké hodnoty vrubové houževnatosti při normální a snížené teplotě. V kombinaci s Cr zvyšuje prokalitelnost, plasticitu, houževnatost.
Molybden (Mo)
- karbidotvorný, zvyšuje prokalitelnost (zvláště v kombinaci s Cr), snižuje vývin odstranitelné popouštěcí křehkosti, zvětšuje žárupevnost, zvyšuje pevnost zatepla, řezivost, odolnost proti korozi a chemickým vlivům.
Vanad (V)
- příznivý vliv na růst zrn a zlepšení únavových vlastností, snižuje náchylnost ke stárnutí (afinita k N), zvyšuje odolnost proti opotřebení, řezivost, pevnost zatepla, odolnost proti popouštění a přehřátí, zvyšuje mez pružnosti (pružiny).
Wolfram (W)
- silně karbidotvorný – zlepšuje kalitelnost, brzdí růst zrn, zvyšuje odolnost vůči opotřebení při vysoké teplotě, řezivost, odolnost proti popouštění (rychlořezné oceli a pro práci zatepla), zvyšuje žáruvzdornost u nízkolegovaných ocelí, tvrdost a stálost ostří u nástrojových, zvyšuje mez pevnosti v kluzu, Hc.
Křemík (Si)
- příznivý vliv na omezení nízkoteplotní popouštěcí křehkosti, ve větším množství zvyšuje náchylnost ke vzniku křehkého lomu. V kombinaci s Mn zajistí vysokou hodnotu meze pružnosti (pružiny). Zvyšuje odolnost vůči oxidaci, žáruvzdornost.
Hliník (Al)
- má sklon k tvoření nitridů s N a snižuje tak náchylnost ke stárnutí. Při legování zvyšuje odolnost proti oxidaci (povrchová ochrana), je významnou součástí korozivzdorných feritických ocelí s velkým odporem (topné články, odporníky), zvyšuje Hc.
Bór (B)
- u podeutektoidních ocelí zvyšuje prokalitelnost, zvyšuje náchylnost ke křehkému lomu, u austenitických má příznivý vliv na pevnost při vyšších teplotách, absorbuje neutronové záření.
Cér (Ce)
- odkysličovadlo, podporuje odsíření, u vysokolegovaných zlepšuje tvařitelnost zatepla,u žáruzdorných odolnost vůči okujení
Kobalt (Co)
- zlepšuje odolnost proti popouštění, pevnost zatepla, tepelnou vodivost, u rychlořezných zvyšuje řezivost, při vysokém obsahu zvyšuje Br a Hc, významný pro precipitačně vyrvrditelné oceli na vysoké pevnosti – maragingy, nesmí se vyskytovat ani jako nečistota v jaderné energetice.
Měď (Cu)
- zlepšuje kalitelnost (0,3%), zvyšuje odolnost proti atmosférické korozi (0,5%), zhoršuje svařitelnost a houževnatost (0,6%). Ve vysokolegovaných korozivzdorných zvyšuje odolnost proti H2SO4 a HCl, jinak je spíš nežádoucí (povrchové trhliny).
Niob (Nb), Tantal (Ta)
- vyskytují se společně, těžko se oddělují, jsou si podobné, jsou silně karbidotvorné, zvyšuje pevnost zatepla a mez tečení (austenitické žáruvzdorné oceli).
Přečtěte si také :
OCELI KONSTRUKČNÍ NELEGOVANÉ Oceli třídy 10 nelegované konstrukční oceli obvyklých jakostí u k ...
Jako chemicko-tepelné zpracování se označují způsoby difusního sycení povrchu ocelí různými prvk ...
Tyto oceli jsou legovány chrómem, popř. chrómem a manganem či křemíkem a hliníkem. Jsou to nejví ...
jsou uhlíkové (nelegované) konstrukční oceli se zaručenou čistotou, zaručeným obsahem fosforu a ...
Základní legující prvky ocelí třídy 13 jsou mangan a křemík - Mn většinou více jak 1 %, Si více ...