Tento článek navazuje tak trochu na starší povídání o ostření tvarové kotoučové frézy v hrotech. V něm bylo popsáno ostření sadové modulové kotoučové podsoustružené frézy na výrobu ozubených kol dělícím způsobem a to nasazenou na frézovacím trnu a v konících nástrojové brusky BN 101.
Princip ostření čel u kotoučových fréz na trnu a v hrotech je tedy obdobný jako ve výše uvedeném článku jen v případě, že kotoučová fréza má zuby přímé, rovnoběžné ke své ose.
Ve většině případů jsou ovšem zuby kotoučových fréz skloněné v určitém úhlu buď všechny a nebo střídavě. Toto platí u jednokusových fréz. Vyskytují se také zvláštní kotoučové frézy, které se skládají ze dvou identických kusů, které se svými břity přesahují a vhodně zvolenou distanční podložkou mezi nimi je tak možno dosáhnout různé šíře výsledné drážky. Sešikmením břitů se dosahuje klidnějšího běhu frézky při výrobě podélných drážek. V tomto článku je možné dozvědět se více o geometrii kotoučových fréz.
Vrátím se ale k samotnému ostření. Ostření přímých břitů na čelech je tedy jasné, co ale v případě šikmého a nebo střídavě šikmého ozubení?
Mě se v tomto případě velice líbí využití náklápěcích hrotů bez kozlíku které se používají v případě broušení kuželových výstružníků. Jsou velice snadno manipulovatelné a práce s nimi je rychlá, přesná a hlavně není třeba neustálého přestavování, ustavování a následného nulování vrchního stolu brusky. Jediná nevýhoda je maximální možný průměr frézy a to cca 200 mm.
Další variantou je použití speciálního přípravku k broušení čel kotoučových fréz, který je taktéž poměrně praktický.
Pokud bych vlastnil jen nástrojovou brusku se základním příslušenstvím jakým jsou koníky a nebo dělící hlava je ostření čel takovýchto fréz možné, ale musí se manipulovat s ustaveným výklopným stolem brusky (v případě koníků) nebo použít nějaký hodně vyložený frézařský trn, který není bůhvíjak přesný (v případě použití děličky). Děličku, ani nevím proč, moc rád nemám, je sice v určitých případech nepostradatelná, ale když nemusím, tak ji nepoužívám, koníky jsou příjemnější a tak v případě nemožnosti níže popsaných přípravků bych od broušení čela kotoučové frézy upustil a brousil bych hřbet břitu i za cenu zmenšení průměru frézy (samozřejmě vzhledem k její geometrii) také její šířky. Broušení hřbetů šikmých břitů kotoučových fréz potom bude probíhat stejně jako v případě broušení hřbetů úhlových fréz. Zmíním se o tom ale v samostatném článku.
BROUŠENÍ ČEL KOTOUČOVÝCH FRÉZ V PŘÍPRAVKU
Přípravek na broušení čel kotoučových fréz jsem popsal v tomto článku nyní tedy stručně jak s ním brousit. Vynechám povídání o frézách s přímými břity, s podsoustruženými čely, protože v jejich případě je broušení čel jednoduché.
Velká výhoda u tohoto přípravku je naklápění roviny na které je broušený nástroj položen. Protože se naklápění děje na obě strany je ostření čel rychlé aniž bychom byli nuceni sundávat již nasazenou frézu a to vždy o požadovaný úhel šroubovice. Broušený nástroj se v žádném případě neotáčí, jen se mění naklápění vlevo a vpravo.
Protože u tohoto typu fréz nerozlišujeme levo a pravořezné šroubovice tak jako u fréz válcových, může být přípravek stabilně umístěn na levé straně stolu a broušení tak probíhá normálně umístěným talířkovým brusným kotoučem. Ostřený zub je opřen o pružinový doraz.
Úhel, o který je třeba sklonit rovinu je možné zjistit pomocí úhelníku. U těchto fréz je standartní sklon zubů 10° ať jde o jakýkoli průměr. Vyrovnání do nulové polohy pro případ broušení přímých břitů podsoustružených fréz se provede pomocí úchylkoměru a příčného posuvu po vrchní straně docedací plochy s trnem na ustavování fréz.
Zjištění úhlu čela o který je třeba frézu pootočit dělám hrubě od oka, potom natřu čelo modrou lihovou fixou, pustím brusky a jemně líznu čelo, na barvě podle stopy kotouče vidím na kterou stranu je třeba pootočit frézu. Dá se to trefit docela přesně a hodnoty čela nejsou přísně direktivní.
Na dalších dvou obrázcích jsou detaily variant opření zubové opěry o zub v tomto případě vrchně položených břitů.
Samozřejmostí je vyklopení brusného kotouče zhruba o 1 až 3° i v případě že je kónicky orovnán směrem ke středu tak aby zabírala jen hrana kotouče.
Jemně jde natočit rovina ve které probíhá čelo břitu také pomocí dvou stavících šroubů na zadní straně přípravku.
Po naostření vrchních zubů se provede natočení roviny o stejný identický úhel na druhou stranu, a může proběhnout ostření spodních obráceně vykloněných zubů, opěra zubů je neustále ustavena na úhel čela, takže záběr do brusu se provede jen posuvem příčného suportu brusky.
BROUŠENÍ ČEL KOTOUČOVÝCH FRÉZ V NAKLÁPĚCÍCH HROTECH
Záměrně neuvádím broušení pomocí klasických koníků, protože jej nepoužívám kvůli tomu, že je nutné manipulovat s vrchním natáčecím stolem nástrojové brusky. K tomuto účelu bych použil naklápěcí hroty bez kozlíku , které se používají při ostření kuželových výstružníků a jejich přesné užití popíšu v nějakém dalším článku. Hroty jsou ovšem omezeny maximálním průměrem frézy cca 160 mm takže pokud je fréza většího průměru tak klasické koníky jsou vhodné a natočení vrcního stolu se stejně nevyhneme. Potom už by vzhledem k většímu průměru bylo možné použít děličku a tu pak natáčet.
Fréza je v tomto případě nalisována na brusičském trnu, který zajišťuje přesný rotační běh nástroje při ostření. Pro kontrolu záběru frézy je čelo natřeno opět lihovou fixou.
Ustavení čela rovnoběžně s rovinou ostření provedeme opět pomocí úhelníku. Kotouč musí být v tomto případě orovnán talířkovitě směrem ke svému středu.
Nezbytným přípravkem při ostření v hrotech je dělící zařízení, které v tomto případě nahrazuje jako vždy univerzální výklopná zubová opěra.
Rovina čela je tedy ustavena a zajištěna zubovou opěrou, která tím, že je instalovaná přímo na tělese hrotů se otočí spolu s nástrojem při ostření obráceně vyklopených břitů, tím je může aretovat bez nutnosti opětovného ustavování roviny čela s rovinou broušení. Záběr do brusu se potom provede stejně jak v případě broušení s přípravkem uvedeným v předchozí kapitole posuvem příčného suportu nástrojové brusky.
Přečtěte si také :
Úvodem musím poznamenat, že broušení kotoučových fréz je víceméně shodné s broušením obvodo ...
Tento šikovný přípravek na broušení čel podsoustružených fréz a nebo čel kotoučových fréz je doc ...
Kotoučovými frézami se vyrábějí drážky a prohloubení obdélníkového profilu, u kterých se musí ší ...
Přístroj zmíněný v následujícím článku je originálním zvláštním příslušenstvím k nástrojové brus ...
Set originálních ovládacích prvků k hudebním nástrojům s logem Floridského designéra a výrobce, ...