Tento přípravek se k nástrojovým bruskám dodával jako doplňkové příslušenství na broušení vrtáků obvykle do průměru cca 25 mm. Jeden typ přípravku je přizpůsoben k upnutí vrtáků do jazýčků a druhý konec je opřen o středící důlek, další pak má kleštinovou hlavu na kleštiny ovládané zepředu a koníka na opření a středění vrtáků obvodem stopky.
Přípravek s vnějším jazýčkovým upínáním
Na následující fotografii je nasazen přípravek s rozevírací jazýčkovou hlavou na brusce BN 101, brusný kotouč, který by byl k tomuto ostření ideální a který se doporučoval se mi moc neosvědčil kvůli neustálemu styku brusné plochy s břity vrtáku, proto pokud už takto potřebuji nabrousit vrták tak ho předhrubuji v dělící hlavě a potom udělám podbrus hrníčkovým kotoučem za neustálého posunu stolem vlevo a vpravo.
Později se k tomuto přípravku dodávalo také kleštinové upínání, u kterého se používali kleštiny ovládané zepředu. Fotky tohoto upínání jsou v další části článku, případně v prospektu k těmto nástrojovým bruskám.
Na dalších fotografiích jsou detailní snímky upínací hlavy, kloubu a natáčení vrcholového úhlu ostřeného nástroje. Přístroj podbrušuje hřbety vrtáků v úhlu cca 6°, ale laborováním s excentrickým čepem, který spojuje třmen a nosnou tyč jde dosáhnout menšího nebo i většího úhlu.
Hřbetní plochy vrtáku jsou broušeny po vnitřním plášti pomyslného kužele, čímž vzniká kuželovité podbroušení těchto ploch.
Přípravek s kleštinovým upínáním
Jedná se o totéž co na začátku článku, jen jde o novější verzi. Samotné odlitky a těla přípravků jsou totožná, liší se jen upínací hlava a opěrný koník má obrácený kužel určený především pro středění na obvodu.
Kleštiny ovládané zepředu mají jedinou nevýhodu a tou je fakt, že je možné brousit vrtáky pouze daného průměru kleštiny, které se dodávaly pouze po 0,5 mm. Jako nejideálnější se mi jeví výroba nového vřetene do této hlavy s upínáním kleštin ER 40.
Broušený nástroj se ustavuje pomocí otočné plechové šablony před kleštinovou hlavou. Samotné broušení je potom již shodné.
Neotáčí se nástroj, ale tento je stále upnutý a hlava má vlastní dělící otvory k broušení 2,3 a 4 břitých nástrojů.
Nastavovací jazýčky vrtáků jsou ve čtyřech velikostech a to podle jejich průměru v mm 5-10, 10-15, 15-20 a 20-25.
Přípravek z brusky NUA-25
Alternativou tomuto přípravku je velmi podobné příslušenství známé polské brusky, která se též hojně vyskytovala i v našich končinách NUA-25. Přípravek je zcela odlišné konstrukce, ale koná tu samou práci a i jeho použití je ve stejných parametrech od 5 do cca 25 mm průměru vrtáku.
Nastavení průměru vrtáku se děje posuvem litinové konzoly po otočné tyči v vyznačenými ryskami určitého průměru. Natočením konzole na které je další stupnice se nastavuje úhel hřbetu vrtáku.
Ramenem s upnutým vrtákem lze nastavit úhel hlavních břitů, který se uvádí pro všeobecnou práci 118°.
To co jsem psal o kotouči u přípravku na BN 102 platí také tady, pokud by se účinně chladilo tak to není problém, obecně je v případě broušení jakéhokoli nástroje mít na paměti, že kotouč by měl být s broušeným ostřím co nejméně v kontaktu, jinak se bude přehřívat a břity se budou pálit, popouštět a budou ztrácet svoji pevnost.
Brousit vrtáky jdou také v univerzální dělící hlavě a velice jednoduše. O tom ale už v jiném článku.
Přečtěte si také :
Na několika obrázcích zkusím popsat základní upínače nástrojových brusek. K BN 102 se dodávaly p ...
Tak tohle jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít, vyrobit si nějaké ty lícní desky pro můj nový s ...
Další projekt pro vřeteno soustruhu Schaublin SV 102VM typu W20. Litinová unášecí deska s ocel ...
Příčná litinová konzola rozšiřuje možnosti frézovacích suportů co se týče upínání materiálu vůči ...
Litina, vyrobené podle originálu, jen hranatější tvary. [caption id="attachment_4307" align=" ...